តម្រូវ​ការ​មូលនិធិ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់
តាង​នាម​ខ្ញុំ​ជា​ប្រធាន​អង្គការ AJF ខ្ញុំ​មាន​កិត្តិយស​និង​សេចក្តី​សោមនស្ស សូម​ជម្រាប​ជូន​លោក​អ្នក​ថា​ឥឡូវ​នេះ​យើង​ខ្ញុំ​បាន​ចាប់​ផ្តើម​ធ្វើ​ការ​សាង​សង់​សាលារៀន​នៅ​តំបន់​ដាច់​ស្រយាល​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ។ នៅ​ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ ក្រុម​ប្រឹក្សាភិបាល​របស់ AJF បាន​បែង​ចែក​មូលនិធិ និង​អនុម័ត​ការ​សាង​សង់​អគារ​សាលា​បឋម​សិក្សា​ដំបូង​ចំនួន​ពីរ​ខ្នង ។
អគារ​ទាំង​ពីរ​នេះ​កំពុង​ត្រូវ​បាន​សាង​សង់​ឡើង តាម​ការ​រចនា​ដែល​ត្រូវ​បាន​អនុម័ត​ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដើម្បី​បំពេញ​តាម​តម្រូវការ​របស់​ក្រសួង ។ ក្រសួង​បាន​ចូល​រួម​នៅ​ក្នុង​ដំណើរការ​នេះ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ការ​គាំទ្រ​រយៈពេល​វែង​របស់​រាជរដ្ឋា​ភិបាល សម្រាប់​បរិក្ខារ​សាលារៀន ព្រម​ទាំង​ការ​ផ្តល់​គ្រូ​បង្រៀន សម្ភារ​បង្រៀន​សម​ស្រប ហើយ​និង​កម្មវិធី​បង្រៀន​ដែល​ចាំ​បាច់ ។
សាលារៀន​ដំបូង​ចំនួន២ មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ និង​ខេត្ត​រតនគិរី ។ ទីតាំង​ទាំង​នេះ​ត្រូវ​បាន​ជ្រើស​រើស​ដោយ​មាន​ការ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជា​មួយ​សាខា​ធនាគារ អេស៊ីលីដា ទាំង​អស់​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
អគារ​ទាំង​នេះ​ត្រូវ​បាន​សាង​សង់​ដោយ​បេតុង ដែក និង​ឥដ្ឋ ដើម្បី​ជំនួស​រោង​ធើ្វ​អំពី​ឈើ​បច្ចុប្បន្ន ។ អគារ​សិក្សា​ថ្មី​នីមួយៗ​មាន​ថ្នាក់​រៀន ៥បន្ទប់ រួម​ទាំង​បន្ទប់​ទឹក ហើយ​នឹង​ត្រូវ​បំពាក់​ដោយ​គ្រឿង​សង្ហារិម​សិក្សា​ស្តង់ដារ​ស្រប​តាម​ការ​កំណត់​ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ។ សាលារៀន​នីមួយៗ​ត្រូវ​បាន​រចនា​ឡើង ដើម្បី​ផ្ទុក​សិស្សា​នុសិស្ស ១០០នាក់ និង​មាន​ទំហំ​ស្រប​តាម​តម្រូវ​ការ​របស់​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន ដោយ​មាន​ការ​ឯកភាព​ពី​អាជ្ញាធរ និង​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ។
ថវិកា​ដែល​ត្រូវ​ការ​សម្រាប់​ការ​សាង​សង់​សាលា​បឋម​សិក្សា​នីមួយៗ ស្រប​តាម​ការ​កំណត់​ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល គឺ​អស់​ប្រហែល ៧៥.០០០ ដុល្លារ​អាមេរិក ។ តម្លៃ​ចុង​ក្រោយ​សម្រាប់​សាលារៀន​នីមួយៗ​នឹង​ផ្អែក​លើ​ទីតាំង កម្លាំង​ពលកម្ម និង​ការ​ចំណាយ​សម្រាប់​ជាង និង​សម្ភារ​សំណង់ ។
អង្គការ AJF បាន​ចាប់​ផ្តើម​សាង​សង់​អគារ​សាលា​បឋម​សិក្សា​ទាំង​ពីរ​នេះ​នៅ​ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ ហើយ​គ្រោង​បញ្ចប់​ការ​សាង​សង់​នៅ​ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩ ។ គម្រោង​សាង​សង់​នេះ ត្រូវ​បាន​គ្រប់​គ្រង និង​ត្រួត​ពិនិត្យ​ដោយ​ផ្ទាល់​ពី​ក្រុម​វិស្វករ​ដែល​មាន​ជំនាញ និង​បទពិសោធន៍​របស់​ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ។ តាម​រយៈ​វិធីសាស្រ្ត​នេះ អង្គការ AJF ធានា​ថា​រាល់​ថវិកា​ដែល​បាន​ចំណាយ ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ដើម្បី​សាង​សង់​សាលារៀន និង​សម្រេច​បាន​នូវ​គោល​បំណង​ចម្បង​នៃ​ការ​ផ្តល់​ជូន​កុមារ​កម្ពុជា​ទាំង​អស់​នូវ​ឱកាស​នៃ​ការ​អប់រំ ។
សូម​មើល​រូបថត​នៃ​អគារ​សិក្សា​នៅ​តំបន់​ជនបទ​ដាច់​ស្រយាល​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែល​អង្គការ AJF បាន​កំណត់​ដើម្បី​ជំនួស​ដោយ​អគារ​ធ្វើ​អំពី​ថ្ម ស្រប​តាម​ការ​ឯកភាព​របស់​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ។ ដូច​ដែល​លោក​អ្នក​មើល​ឃើញ សាលារៀន​ជា​ច្រើន​ទៀត​នៅ​តំបន់​ជនបទ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ត្រូវ​ការ​ជំនួយ​ជា​បន្ទាន់ ប្រសិន​បើ​អាច​សូម​មេត្តា​ជួយ ។

In my capacity as Chairman of the ACLEDA-Jardines Education Foundation ("AJF"), it is my honour and pleasure to inform you that we have now commenced work to build schools in remote, under privileged areas of Cambodia. In December 2018 the Board of Directors of AJF have allocated funds and approved the building of our first two primary school buildings.
The first two schools are located in Oddar Meanchhey and in Rattanak Kiri provinces. These locations were chosen in consultation with all the ACLEDA Bank's branches throughout Cambodia, local authorities and MEYS.
The buildings are constructed of concrete, steel and bricks and replace existing inadequate wooden and shelters. Each new school building has five classrooms with sanitary facilities and will be equipped with standard school furniture in accordance with the design and functionality specified by the MEYS. Each 5 class-room school is designed to accommodate 100 students and is sized for the needs of the local community as agreed with the authorities and MEYS.
The funding required for each primary school building of this size and government specification is about US$75,000. The final price for each school will depend on location, labour and logistics costs for construction manpower and materials.
The AJF started to build these first two primary school buildings in December 2018 and they are on schedule to be completed in June 2019. The construction project is being managed, supervised and monitored by a team of experienced and qualified engineers of ACLEDA Bank. By this methodology the AJF ensures that each US$ spent by the foundation is used to build the schools and achieve the ultimate objective of giving ALL the children of Cambodia a chance of an education.